حمله گروهی مگس‌های فاضلاب به منزل می‌تواند دردسرهای زیادی را برای صاحبخانه به‌دنبال داشته باشد. به‌همین‌دلیل قصد داریم در این مقالۀ روزچین روش تشخیص و از بین بردن مگس‌ فاضلاب را برای شما همراهان توضیح دهیم. مگس‌های پردردسر و موذی در خاک‌های مرطوب و مواد پوسیده زاد و ولد می‌کنند و ناقل بیماری‌‌های مختلفی هستند. مگس‌ فاضلاب با نام‌های دیگری مانند مگس راه‌آب، مگس بیدی و مگس تصفیه‌کننده هم شناخته می‌شوند. مگس‌ فاضلاب به لحاظ ابعاد جثه بسیار کوچکی دارد و به‌همین‌دلیل گاهی با مگس میوه اشتباه گرفته می‌شود.

روش‌های تشخیص مگس فاضلاب

همان‌گونه که اشاره کردیم مگس فاضلاب ابعاد بسیار کوچکی دارد و درنتیجه با چشم غیرمسلح به‌راحتی نمی‌توان مشخصه‌های لازم برای این حشره را تشخیص داد. بنابراین پیشنهاد می‌‌کنیم اگر مگس یا مگس‌هایی را در منزل خود مشاهده کردید که با مگس‌های معمولی فرق داشتند پس از کشتن یکی از آن‌ها، به کمک عینک‌ مطالعه یا ذره‌بین به‌دنبال مشخصه‌های زیر برای تشخیص مگس فاضلاب باشید:

  • مگس فاضلاب نهایتاً ۳ سانتی‌متر طول دارد و بدن و بال‌های این حشره پوشیده از موهای بسیار ریز است. به‌همین‌دلیل به این حشره مگس بیدی هم گفته می‌شود.
  • مگس فاضلاب بدنی تیره و خاکستری‌رنگ دارد و رنگ‌های بال این مگس نیز تیره است.
  • شاخک مگس‌ فاضلاب نسبتاً بلند و خمیده است و اگر این مگس‌ها را با مگس‌کش له کنید، گردی دودی‌مانند از بدنشان روی زمین باقی می‌ماند.

شیوه زندگی مگس فاضلاب

مگس‌های فاضلاب حشرات پروازی قهاری نیستند و در هربار پرواز حدود یک‌متر اوج می‌گیرند. درنتیجه از روی الگوی پرواز این حشرات نیز می‌توانید گونۀ آن‌‌ها را تشخیص دهید. مگس‌های فاضلاب از محل زندگی و منابع غذایی فاصله زیادی نمی‌گیرند و ازآنجایی‌که جثه کوچکی دارند با قرارگرفتن در جریان باد راه خود را به منازل پیدا می‌کنند.

جثۀ کوچک این مگس‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد که کوچک‌ترین منافذی را که در پنجره‌ها وجود دارد، پیدا کرده و وارد منزل شوند. خوراکی‌های فاسدی که در گل‌ولای، آب‌های راکد و خزه‌ها وجود دارند باعث جذب مگس‌ فاضلاب می‌شوند. مگس‌های فاضلاب به شهد گل‌ها نیز علاقه زیادی دارند. مگس‌ فاضلاب در آب‌های راکد تولید‌مثل می‌کند و از آن دسته حشراتی‌ست که عصرها بیشتر فعال می‌شود و به‌دنبال غذا می‌گردد.

مگس‌ فاضلاب در چه قسمت‌هایی پیدا می‌شود

منزل

اطراف سینک ظرفشویی، چاه حمام و سرویس‌بهداشتی را می‌توان از قسمت‌های رایجی نام برد که در آن‌ها مگس فاضلاب مشاهده می‌شود. زیرزمین، انباری، پنجره‌هایی که نزدیک به چاه‌ هستند، سطل‌آشغال و دیوارهای مرطوب از مناطقی‌ست که مگس‌های فاضلاب در آن‌ قسمت‌ها حضور پیدا می‌کنند.

محیط بیرون از منزل

اطراف سطل زباله، محل‌هایی که مواد گندیده در آن تلنبار شده است، چاله‌های آب، حوضچه‌های کم‌عمق و سوراخ‌های درختان از مناطقی‌ست که مگس‌های فاضلاب را می‌توان در محیط بیرون از منزل پیدا کرد.

در طبیعت و بیرون از شهر

مگس‌های فاضلاب را در مکان‌های مرطوب، چاله‌های کم‌عمقی که از آب گندیده پر شده باشند و نزدیکِ موادِ رو به فساد در طبیعت می‌توان پیدا کرد.

مگس‌ فاضلاب چه ضرری به انسان وارد می‌‌کند

این حشرات موذی گاز نمی‌گیرند و ناقل بیماری‌های خطرناکی نیستند، درنتیجه باید گفت که صدمه زیادی به انسان‌ها وارد نمی‌کنند. اما ازآنجایی‌که به زندگی و تولیدمثل در محیط‌های بسیار کثیف علاقه دارند احتمال انتقال بیماری‌های نه‌چندان خطرناک از این حشرات به انسان‌ها وجود دارد.

از طرف دیگر سرعت تولیدمثل این مگس‌ها بسیار سریع است و در هربار تخم‌گذاری بین ۱۰ تا ۲۰۰ تخم می‌گذارد، این تخم‌ها در عرض تنها دو روز باز می‌شود و پس از دو هفته به بلوغ کامل می‌رسند. به‌این‌ترتیب در بازه زمانی بسیار کمی شاهد حضور تعداد زیادی مگس فاضلاب در منزل خواهیم بود.

چگونه جلوی ورود مگس فاضلاب را بگیریم

بهترین راه برای مبارزه با این موجودات موذی پیداکردن محل اصلی زندگی آن‌ها و گذاشتن تله است. برای این کار یک لیوان پلاستیکی را به میزان کمی روغن گیاهی یا نفت خام آغشته کنید، سپس این لیوان را به‌صورت برعکس روی درپوش چاه که احساس می‌کنید مگس‌های فاضلاب از آن قسمت وارد می‌شوند قرار دهید. اجازه دهید چند روزی زمان بگذرد و روزانه داخل لیوان را بررسی کنید تا مشخص شود که مگس‌های فاضلاب به تله افتاده‌اند.

تخته چسبناک

یک تخته را که به چسب آغشته شده است روی درپوش چاه قرار دهید و هر روز این تخته را بررسی کنید تا مشخص شود چه تعداد مگس فاضلاب به دام افتاده‌اند. انجام این روش‌ها به شما کمک می‌‌کند تا محل ورود مگس فاضلاب را به منزل پیدا کنید، درنتیجه اگر پس از گذشت چند روز هیچ مگسی در تله‌ای که گذاشته بودید پیدا نشد به‌این‌معناست که محل موردنظر شما منبعی برای ورود مگس‌های فاضلاب به منزل نیست و جای تله را باید عوض کنید. درنهایت اگر در داخل منزل موفق به پیداکردن منبع ورود مگس فاضلاب نشدید، دامنه جست‌وجو را به بیرون از منزل گسترش دهید.

از بین بردن مگس‌ فاضلاب

پس از اینکه منبع اصلی ورود مگس فاضلاب به منزل را پیدا کردید باید این محل را تا حدامکان تمیز کنید. انجام این کار نیازمند استمرار زیادی‌ست و تلاش شما بدون نتیجه نخواهد ماند.

از بین بردن مگس‌ فاضلاب در داخل منزل

اطراف درپوش‌‌ چاه، سینک ظرفشویی، سرویس‌ بهداشتی، لوله‌های آب و سایر قسمت‌های منزل که با آب در تماس هستند را کاملاً تمیز کنید. لوله‌هایی را که نشتی دارند تعویض نمایید یا به هر شیوه‌ای که ممکن است جلوی نشتی آب را بگیرید. اطراف محل قرارگیری سطل آشغال را همیشه تمیز نگه دارید و هر چند روز یک‌بار سطل‌ آشغال را بشویید. اجازه راکدماندن آب در قسمت‌های مختلف خانه را ندهید و باقی‌مانده غذا و خوراکی‌های فاسد را حتماً در سطل‌ آشغالِ دربسته قرار دهید.

از بین بردن مگس‌ فاضلاب در بیرون از منزل

آب‌‌های راکد در حیاط و فضای بیرون از منزل بهترین شرایط برای تولیدمثل حشرات را ایجاد می‌کنند. درنتیجه اگر به فکر از بین بردن مگس‌ فاضلاب و سایر حشره‌های موذی هستید هرگز اجازه ندهید در اطراف محل زندگی شما آب جمع شود. تمیزکردن محل گذاشتن سطل‌ آشغال و اطراف و داخل کولرهای آبی نیز در ریشه‌کردن مگس‌ فاضلاب تأثیر دارد.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر تجربه مفیدی برای از بین بردن مگس‌ دارید، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان این تجربه‌ها قرار دهید.

منبع

نوشته از بین بردن مگس‌ فاضلاب اولین بار در مجله آنلاین روزچین. پدیدار شد.

مطالب مرتبط