«باید بدانی که چرا دارم به‌ت یاد می‌دهم چه‌طور مبارزه کنی. برای محافظت از خودت. چون امروز آدم‌ها مبارزه نمی‌کنند. آن‌ها دوست دارند تیراندازی کنند.» و این بخشی از داستانی است که مستند جدید روبرتو مینِروینی با عنوان «چه خواهی کرد وقتی دنیا در آتش می‌سوزد؟» روایت می‌کند.

هنروتجربه به نقل از پلی لیست نوشت:وضعیت روابط نژادی در آمریکا دهه‌هاست که سوژه جدی و مهمی برای فیلم‌ها شده است. اما با ظهور و بررسی دقیق‌تر خشونت و بی‌رحمی پلیس آمریکا، و فقدان عدالت در برخورد با مردمان جوامع سیاه‌پوست، چنین به نظر می‌رسد که هنوز صحنه‌های بسیار زیادی را باید به نظاره نشست و حقایق به‌مراتب بیش‌تری را باید روایت کرد و در معرض دید عموم قرار داد.

روبرتو مینروینی که فیلم‌های «سوی دیگر» و «جزر» را در کارنامه دارد، در فیلم جدیدش تا جایی که از نخستین پیش‌پرده منتشرشده‌اش برمی‌آید، سراغ گذشته رفته و آن را در چهارچوب‌های زمان حال بررسی کرده است. به عبارت دیگر، او تاریخچه نادیده گرفتن آمریکایی‌های سیاه‌پوست را مورد مطالعه قرار داده و به صداهای معترضانی پرداخته است که راهی به آینده‌ای بهتر و متفکرانه‌تر را روشن کرده‌اند.

«چه خواهی کرد وقتی دنیا در آتش می‌سوزد؟» که در نخستین روزهای ماه سپتامبر اولین نمایش جهانی‌اش را در هفتادوپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز پشت سر گذاشت، به‌زودی و در آخرین روزهای سپتامبر (از هشتم مهر، سی سپتامبر) در سینماهای ایالات متحده روی پرده می‌رود.

نوشته اکران مستند تحسین‌شده دیگری درباره نژادپرستی و تیراندازی پلیس آمریکا اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

مطالب مرتبط