آرزوهای هنرمندان در روز ملی سینما درگفت وگو با بانی فیلم؛ گستره ای از کاهش سانسور در فیلم ها تا رفع بیکاری
بانی فیلم،گروه سینمای ایران، نصیبه کریمی: در میان برگه‌ های تقویم و در انبوه مناسبت‌ های ملی و مذهبی، بیست و یکمین برگه از ششمین ماه سال به نام سینما و روز ملی سینما اختصاص یافته است.
سال ١٣٧٩ در چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران و همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران بود که ٢١ شهریور به‌ عنوان «روز ملی سینما» شناخته شد. از آن پس این مناسبت بهانه‌ ای است تا هر ساله اهالی این حوزه برگزیدگانشان را تقدیر، بزرگان‌ شان را تکریم کنند و مراسم تجلیل از جایگاه سینما را بجا بیاورند. روز ملی سینما فرصتی برای اندیشیدن به سینماست؛ اینکه تا چه میزان سینمای ما محصول آرا و اندیشه‌ ها و سلایق متفاوت است؟
آیا جشن سینما در روز ملی سینما جشن آزادی و پاسخ به مطالبه‌ گری جامعه برای تصویر لحظاتی واقعی از شرایط امروز است؟ آیا برگزاری همین جشن ‌ها و آیین‌ ها به معنای تکریم اهالی سینماست و بدان مفهوم است که سینماگران در شرایط مطلوب مشغول فعالیت در حرفه خودشان هستند؟!
اساساً اولویت امروز سینمای ایران چیست و جامعه سینمایی چه دغدغه‌ هایی دارند و با چه موانعی دست و پنجه نرم می‌ کنند و در نهایت چه بخشی از این توقعات و انتظارات قابل پاسخگویی است؟ و… حذف روز ملی سینما از تقویم رسمی کشور در سال ۹۱ به بهانه ترافیک مناسبت‌ ها همانقدر با واکنش جدی اهالی این حوزه رو به رو بود که بازگشت مجدد این روز به تقویم در دولت یازدهم با اقبال خوب اهالی سینما مواجه شد.
همین بازخوردها به حذف و بازگشت دوباره نام روز سینما به تقویم رسمی کشور، خود دلیل قابل اتکایی برای درک اهمیت جایگاه این روز در میان اهالی سینماست. اما این بازگشت و ثبت نمادین در تقویم به تنهایی نمی‌ تواند جایگاه و اعتبار سینما را به جامعه بازگرداند و این روزها سینماگران بیش از گذشته منتظر برطرف کردن مشکلات و موانع هستند. شاید همین توقع و انتظارات است که وقتی عنوان روز ملی سینما را سوژه ای برای گپ و گفت و نوشتن از سینما با سینماگران در میان می‌ گذاریم، اغلب سر درد دل ‌شان باز می‌ شود و گویی که بعد از مدت‌ ها کسی حالشان را جویا شده باشد، از ناخوشی و خوشی روزگار سینما می‌ گویند. بیم‌ ها و امیدهای چند تن از اهالی سینما را در گفتار و نوشته‌ های اختصاصی‌ و اختصاری شان به بهانه روز ملی سینما مرور می ‌کنیم.
***
 داریوش مهرجویی
کاهش سانسور
امیدوارم سانسور تخفیف پیدا کند و عامل تطاول بر ذهنیت سانسورچیان مسلط نباشد.
 عبدا… اسکندری
جهانی شدن سینمای ایران
هر سینماگری دوست دارد که سینمایش جهانی شود. من هم بنا بر همین به تاسی از همکارانم دوست دارم سینمای ایران جهانی شود.
 علیرضا زرین دست
افزایش تعداد سالن های سینما
البته اینکه هر سال در روز ملی سینما بخواهید آرزو کنید به نظرم عقلانی نیست. بیست و یکمین روز شهریور به عنوان روز ملی سینما روز مدینه فاضله نیست. به هر حال یک قدردانی و ارزشگذاری به هنری که اسمش سینماست.امیدوارم تعداد سالن های سینما آنقدر زیاد شود که برای نمایش فیلم های خوب، متوسط، معمولی و هنری آنقدر کشمکش، دسته بندی و دعوا وجود نداشته باشد.
 سیروس تسلیمی
آرزوی استقبال از همه فیلم ها
آرزو دارم فیلم هایی بسازیم که مردم دوست داشته باشند. بلکه از این طریق بتوانیم سینمای ملی و بزرگ مان را در دنیا بیشتر معرفی کنیم. آرزو دارم مردم به جای اینکه در سال از چند فیلم استقبال کنند، بتوانند از همه فیلم ها استقبال کنند. امیدوارم همه شهرهایی که سالن سینما ندارند، توسط بخش خصوصی برایشان سینما افتتاح شود. امیدوارم تعداد سالن هایمان آنقدر بیشتر شود تا همه فیلم ها با کمبود سالن مواجه نشوند.
 طهماسب صلح جو
آرزوهایمان برباد رفت!
آرزویی ندارم. چه آرزویی کنم. آرزوهایمان هر چه بود، برباد رفت.
 پرویز پورحسینی
سینمای تفکر برانگیز نابود نشود
آرزو می کنم سینمای تفکر برانگیز زیر دست و پای سینمای صرفاً برای گیشه نابود نشود.
 هارون یشایایی
همه همیشه سرکار باشند
سینمای ایران بتواند آبرومندانه تر و موفق تر کار کند. برای همه اقشاری که در این صنف کار می کنند، از جمله هنروران، کارگردانان، بازیگران و… آرزو می کنم همیشه سرکار باشند و سینمای ایران آبرومند و بالنده به پیش برود.
 رضا رویگری
سینمایی بدون خطوط قرمز
آرزویم این است یک سینمای پُر بار و بدون خطوط قرمز داشته باشیم. روند کار و فعالیت در سینمای ایران خوابیده و تقریبا همه بیکارند. امیدوارم همه اهالی سینما سرکار باشند و کارهای خوب ساخته شود. در کل امیدوارم روزی برسد که سینمای خوب و مطرحی داشته باشیم.
 اکبر عالمی
موفقیتهای جهانی
امیدوارم سینمای ایران موفقیت های بیشتری در جهان داشته باشد.
 علیرضا داودنژاد
بازار امن و امان برای سینما
سینمای ملی برای ایران ما، یعنی سینمایی که سرمایه و سفارش خود را در سراسر کشور از ملت بگیرد. امیدوارم سینمای ایران به یک بازار امن و امان دست پیدا کند.
 کوروش تهامی
سینما آینه مردم باشد
امیدوارم موفقیت های سینمای ایران روز به روز بیشتر شود. آرزو دارم در کل کشورمان سینما را طوری به مردم ارائه دهیم که فقط تماشاگران از سینمای کمدی استقبال نکنند. می دانم شرایط زندگی آنقدر سخت شده است که تماشاگران دوست دارند در سینما دیگر بابت روایت فیلمها وشرایط کاراکترها رنج نکشند، ولی یادمان نرود قرار است سینما آینه مردم باشد و اتفاقاتی که در جامعه می افتد البته نه با سیاه نمایی که به شکل متعارفش به تصویر کشیده شود. به هر حال سینما باید همگام با جامعه پیش برود. امیدوارم سینمای ما بتواند همراه با واقعیات جامعه و متناسب با خواسته های مردم باشد. امیدوارم خطوط قرمز یک مقدار سبک تر شود و بتوانیم به روز پیش برویم. بهتر بتوانیم حرف مان را در سینما بزنیم. فیلم های خوب بسازیم و فیلمسازانی که حق شان است فیلم بسازند و کار کنند بیشتر کار کنند. بعضی از فیلمسازان چنانچه این پتانسیل را دارند، بتوانند در سال دو تا فیلم بسازند. منتها جذابیت هم باید لحاظ شود و قوانین اکران نباید دست و پا گیر باشد. اینکه من هم بتوانم در موفقیت های سینمایی سهیم باشم و حداقل سالی یکی- دو کار خوب داشته باشم که پای آن کار بایستم و از ماهیتش دفاع کنم.
 احمد امینی
آرزویی برای جامعه
هر هنرمندی برای روز ملی سینما، یک سری آرزوهای شخصی و برخی آرزوهای کلی دارد. آرزویم بیشتر از آنکه برای سینمای ایران باشد، برای جامعه است. وقتی جامعه وضع بسامانی داشته باشد، سینما هم وضع بهتری خواهد داشت. امیدوارم جامعه ما از این بحران اقتصادی و سیاسی که در حال حاضر دچارش شده است، زودتر از این وضع خارج شود. اگر جامعه به یک آرامش اقتصادی برسد، در نتیجه مردم آرامش روحی و روانی پیدا می کنند. اگر این اتفاق بیفتد برای اهالی سینما هم مفید خواهد بود.
 حمیدرضا آذرنگ
رابطه حال و روز هنر با مردم
خیلی چیزها در کشورمان فقط به یک روز خلاصه می شود و در حد شعار می ماند. سینما، فرهنگ، هنر و تئاتر بزرگوار واقعاً لیاقتش بیشتر از یک روز است. اگر فرهنگ یک کشور با هنرش تعریف می شود و معنا پیدا می کند، روز معنا ندارد. همه ایام باید متعلق به فرهنگ و هنر باشد، حال آنکه متأسفانه بدترین توهین ها و بی احترامی ها را به آن شاهد هستیم. من در این روز نه، در تمام روزهای زندگی ام آرزو می کنم حال و روز هنر کشورم خیلی بهتر از این باشد که هست تا حال و روز مردم کشورم هم خوب شود. این دو مقوله بشدت رابطه مستقیمی با هم دارند.
 سروش صحت
مردم به سینما بروند
سینمای ایران روز به روز قوی تر و شاداب تر باشد. مردم به سینما بروند، فیلم ببینند و لذت ببرند. بلیت های سینما فروخته شود و فیلم های خوب ساخته شود. امیدوارم اقتصاد سینمای ایران رونق داشته باشد.
مرجانه گلچین
برخورداری از حقوق مساوی
آرزویم این است حقوق مساوی بین اعضای سینما باشد.
 میلاد کی مرام
اعتماد به فیلمسازان
بگذاریم آن طوری که باید فیلم بسازند و فیلمسازان به آنها اعتماد کنند.
 حدیث فولادوند
سلامتی پیشکسوتان
امیدوارم تمام پیشکسوتان سینمای ایران سلامت باشند. تا زنده هستند به یادشان باشیم و در عرصه سینما فعالیت داشته باشند، مثل مرحوم ناصر ملک مطیعی در آرزوی بازی در سینمای ایران از دنیا نروند.

نوشته این همه رویاسازی برای کارخانه آرزوها اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

مطالب مرتبط