نقد فیلم – پرویز نوری: همیشه می گویند زمانی که می خواهند فیلمی را بازسازی کنند آن فیلم باید خوب از کار در نیامده باشد. در مورد «پاپیون»، کارگردان دانمارکی مایکل رو‌یر سخت اشتباه کرده است. چرا که پس از ۴۵ سال «پاپیون» فرانکلین. جی. شفنر به سال ۱۹۷۳ هم چنان حماسه ای ماندگار از یک فرار نفس گیر بجا مانده است. در نسخه حاضر دیگر نه از عمق و تاثیر موضوع خبری هست و نه از روابط شخصیت ها (خاصه دو قهرمان داستان «هنری شاریر» ملقب به پاپیون ‌و دوست او «لوییز دگا») در این دو نقش دو بازیگر استیو مک کویین و داستین هافمن بازی هایی غیر قابل تصور ارایه داده بودند . ماجرا در اساس از بازداشتگاهی در «گینه» فرانسه آغاز می‌شد و « پاپیون» – به معنای پروانه ای که روی سینه اش خالکوبی شده بود – به همراه رفیق بدنام و دروغگوی خود «لوییز» علیرغم موقعیت های وخیم و برخورد های بی رحمانه و همین طور خیانت ها، موفق می شد که از جزیره بگریزد. گفته می شد که قصه فیلم در حقیقت نیمه مستند و بر مبنای زندگی نویسنده هنری شاریر، نگاشته شده بود و او توانسته بود خود را از جزیره شیطان نجات دهد. «پاپیون» شفنر را اودیسه ای از رنج و درد ابدی بشر در برابر ظلم و تعدی به حساب آورده اند.
اما چرا باید آن فیلم درخشان دوباره سازی شود؟ آن هم با شخصیتی مثل چارلی هانم (در نقش هنری شاریر)- که این بار شده سارق جواهرات در دهه ۱۹۳۰ پاریس- و به خاطر جرم خود به گینه فرانسه در جنوب آمریکا محبوس می گردد. در آن جا با شخصیت دیگر داستان یعنی «لوییز» (با بازی رامی ملک) آشنا می شود، یک میلیونر عینکی و با هوش که البته نیاز به کمک و همراهی دارد و «پاپیون» از طریق پول های اوست که نقشه فرار را می چیند. از این جا هم به تقلید از «پاپیون» اصلی، آن دو مراحل و وضعیت های خطرناک و پر دردسری را پشت سر می گذارند تا به آزادی دست پیدا کنند. صحنه هایی که به نظر کاملا بی مصرف می رسد و فقط به منظور ایجاد هیجان کاذب طرح ریزی شده است. فیلم و شخصیت هایش بدون حس زندگی و تاثیر لازمه اند.
آن چه بعد از دیدن «پاپیون» جدید به ما القا می شود این که حس کنیم تا چه حد «پاپیون» شفنر ارزش و اعتبار دارد. وقتی شخصیت فیلم جدید سرانجام به آزادی می رسد، همان احساس هم به ما دست می دهد که بالاخره پس از دو ساعت ونیم خلاصی یافته ایم.

نوشته این «پاپیون» دلیل درخشش فیلم شفنر اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

مطالب مرتبط