در این نوشتار که راهنمای حشرات چندش‌آور است، از نیش حشرات خواهیم گفت. با مجلۀ روزچین همراه باشید.

توضیحی برای گزیدگی در تابستان

تابستان‌ها زمان بیشتری در خارج از خانه سپری می‌شود و این بدین‌معناست که شما بیشتر در معرض گزیده‌شدن توسط حشرات مزاحم هستید. اغلب به‌دلیل گزیدگی و نیش حشرات تنها یک برآمدگی قرمز خارش‌آور روی پوستتان ایجاد می‌شود که این علائم به‌راحتی با پما‌دهای ضدخارش یا ضدحساسیت‌های بدون نسخه برطرف می‌شوند. اما گاهی گزیدگی‌ها توسط نیش حشرات واکنش‌های حساسیت‌زا ایجاد می‌کنند که منجر به تورم شدید و تنگی‌نفس می‌شود که اگر در این فصل این اتفاق برایتان رخ داد باید به پزشک مراجعه کنید.

در اینجا راهکارهایی برای تشخیص و درمان گزیدگی توسط نیش حشرات تابستانی به شما معرفی می‌‌شود.

نیش عنکبوت‌ها

هزاران گونه عنکبوت وجود دارند که در دستۀ عنکبوتیان گنجانده می‌شوند و نه حشرات. این عنکبوت‌ها در سرتاسر آمریکا در حال خزیدن هستند و تنها دو دسته از آنان، عنکبوت سمی و عنکبوت قهوه‌ای منزوی، قادرند مشکلات جدی‌ را برای انسان ایجاد کنند؛ البته این دو گونه بسیار کمیاب هستند.

اغلب هنگامی که توسط یک عنکبوت گزیده می‌شویدُ برآمدگی قرمزرنگی روی پوستتان می‌بینید که خارش دارد و دردناک است. عدۀ کمی دچار درد و گرفتگی عضلانی شدید نیش عنکبوت سمی یا زخم مضمحل‌کنندۀ نیش عنکبوت منزوی می‌شوند که باید فوراً به پزشک مراجعه کنند.

اغلب نیش عنکبوت‌ها غیرسمی است و می‌توانند در منزل درمان شوند. به‌این‌صورت که محل گزیدگی را با آب و صابون بشویید و یک پماد آنتی‌بیوتیک روی آن بمالید. سپس استراحت کنید و از کیسه آب سرد برای کاهش درد و تورم استفاده کنید. اگر گزیدگی روی دست و پایتان رخ داده است، آن را کمی بالاتر از سطح بدن نگه دارید. داروهای بدون نسخه و آنتی‌هیستامین‌ها نیز می‌توانند مؤثر باشند.

نیش مگس‌ها

مگس‌های آمریکایی معمولاً ناقل بیماری نیستند، اما نیش آن‌ها می‌تواند دردناک باشد. برای مثال، خرمگس‌ها و آهومگس‌ها دهان‌های قیچی‌مانندی دارند که گوشتتان را می‌بُرد و پاره می‌کند. اگرچه مگس‌ها سمی نیستند، اما برخی افراد به بزاق دهان آن‌ها واکنش‌های حساسیتی نشان می‌دهند که این واکنش‌ها باید توسط پزشک درمان شوند.

سیاه‌مگس‌ها نیز نیش دردناکی دارند و اگر به‌صورت گروهی به‌سراغتان بیایند می‌توانند آسیب جدی به شما وارد کنند. در موارد نادری، مگس‌های دوباله می‌توانند ناقل بیماری سالک باشند که می‌تواند زخمی روی پوستتان ایجاد کند. به‌طورکلی، مگس‌ها حشراتی آزاردهنده هستند که نیش آن‌ها می‌تواند با پمادهای ضدحساسیت موضعی و آنتی‌هیستامین‌های خوراکی درمان شود.

نیش پشه‌ها

پشه‌ها به انتشار بیماری بدنام هستند. هرچند اغلب بعد از گزیدگیِ آن‌ها فقط جوش قرمز خارش‌آوری روی پوستتان حس می‌کنید، اما آن‌ها خون شما را می‌مکند و می‌توانند ناقل ویروس‌های متعددی از قبیل ویروس تب دانگ یا تب استخوان‌شکن، ویروس نیل غربی، ویروس زیکا، ویروس تب زرد و مالاریا باشند.

هرچیزی که مکندۀ خون باشد می‌تواند ناقل بیماری باشد. طبق گفتۀ رُزماری کِلی که یک حشره‌شناس است، پشه‌ها عامل عمده انتشار بیماری هستند و برخی از آن‌ها فقط آزاردهنده هستند و برخی دیگر نقش بیشتری دارند.

برخی افراد واکنش‌های حساسیتی شدیدی مانند کهیر، تاول، استفراغ و مشکلات تنفسی به نیش پشه‌ها نشان می‌دهند که دراین‌صورت حتماً باید به پزشک مراجعه کنند. همچنین اگر بعد از گزیدگی دچار تب، بدن‌درد، سردرد و دیگر نشانه‌ها مثل عفونت شدید به پزشک مراجعه کنید.

نیش کنه‌ها

کنه‌ها نیز به اندازۀ پشه‌ها منتشرکنندۀ بیماری‌ها هستند. در آمریکا کنه‌ها عامل انتقال بیماری لایم، نیل غربی، بیماری تب‌دار کوه‌های راکی و تولارمی یا همان تب خرگوش به انسان‌ها هستند. خطر گسترش هر یک از این بیماری‌ها به مناطق جغرافیایی بستگی دارد. برای مثال، بیماری نیل غربی بیشتر در شمال غربی رایج است.

اغلب این بیماری‌ها علائم مشترکی دارند. طبق گفتۀ رُزماری کِلِی، تمام بیمارهای گزیده‌شده توسط کنه‌ها نشانه‌های آنفولانزا‌مانند دارند و برخی نیز دچار کهیرزدگی می‌شوند. کلی همچنین می‌گوید: «ما به مردم هشدار می‌دهیم که در فصل پیدایش کنه‌ها اگر کنه‌ در لباسشان یا چسبیده به بدنشان پیدا کردند و اگر نشانه‌هایی مانند آنفولانزا‌ دارند حتما طی سه هفته به پزشکشان مراجعه کنند.» اغلب گزیدگی کنه‌ها با آنتی‌بیوتیک‌ها قابل‌درمان هستند، اما ابتدا باید درست تشخیص داده شوند.

ادامه دارد…

نوشته حشراتی که ممکن است شما را نیش بزنند (۱) اولین بار در مجله آنلاین روزچین. پدیدار شد.

مطالب مرتبط