حملۀ قلبی یا آنفارکتوس قلب، به‌عنوان اولین عامل کشنده در بین زنان و مردان آمریکا، سالانه ۷۳۵هزار نفر را در این کشور به کام مرگ می‌کشد. به‌طور کلی‌، بیشترین آمار مرگ در این کشور ناشی از انواع مختلف بیماری‌های قلبی‌ست. در اکثر این مرگ‌ها، بیمار پیش از اینکه فرصت رساندن خود به اورژانس را پیدا کند، دچار فیبریلاسیون بطنی (بی‌نظمی ضربان به‌طوری‌ که باعث اختلال در خونرسانی شود) خواهد شد. اما عده‌ای که موفق به معرفی خود به اورژانس می‌شوند، شانس بالایی برای نجات دارند؛ با وجود راه‌های درمانی مدرن، این شانس را می‌توان تا ۹۰درصد تخمین زد. ۱ تا ۱۰درصد از این افراد، به‌دلیل آسیب جدی به عضلات قلب در لحظۀ حمله یا آسیب‌های جانبی پس از رویداد، جان خود را از دست می‌دهند. خوشبختانه، درمان‌هایی از قبیل آنژیوگرافی عروق کرونر، گشودن شریان‌ها توسط بالون‌گذاری و داروهای ازبین‌برندۀ لخته، همگی این قابلیت را دارند تا با گشایش سریع و آسان رگ‌ها، خونرسانی را به‌روال‌عادی برگردانده و از آسیب بیشتر به قلب جلوگیری کنند. هرچه این اقدامات سریع‌تر انجام گیرند، تأثیرگذاری آن‌ها بیشتر بوده و آسیب کمتری به قلب وارد می‌شود. قابل‌ذکر است که فشارخون نمی‌تواند ملاکی برای تشخیص سکته یا حمله قلبی باشد، چراکه در حین این مشکل، مقدار آن می‌تواند در هر بازه‌ای قرار داشته باشد. مقالۀ پیش رو اطلاعاتی کاربردی در زمینۀ حملات قلبی و سکته را در اختیار شما خواهد گذاشت؛ پس با روزچین همراه باشید.

حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی

حمله قلبی یا آنفارکتوس قلب، عبارت‌ است از آسیب به قلب به‌سبب مشکلی در جریان خون و درنتیجه، کمبود اکسیژن برای عملکرد عادی قلب؛ این مشکل عمدتاً ناشی از انسداد رگ‌ها به‌وسیله چربی، کلسترول یا مواد دیگر به وجود می‌آید.

ایست قلبی در برابر حمله قلبی

برخی اوقات، ابهامی در مورد تفاوت ایست قلبی و حمله قلبی به وجود می‌آید. چنان‌که گفته شده است «حمله قلبی یا آنفارکتوس قلب، عبارت‌ است از آسیب به قلب به‌سبب مشکلی در جریان خون و درنتیجه کمبود اکسیژن برای عملکرد عادی قلب.» در مقابل، «ایست قلبی به‌معنی توقف تپش قلب و به‌سبب آن مرگ است.»

در حمله‌های قلبی مرگبار آنچه جان فرد را می‌گیرد، همان ایست قلبی به‌دلیل شدت حمله است؛ با این وجود، آریتمی قلبی یا شوک نیز می‌‎توانند به ایست قلبی بینجامد.

حمله قلبی خاموش چیست؟

تقریباً یک‌چهارم حمله‌های قلبی به‌صورت خاموش رخ می‌دهند، یعنی خبری از درد قفسۀ سینه یا نشانه‌های جدید نیست؛ این نوع از حملات بیشتر در بین افراد دارای دیابت شیرین اتفاق می‌افتد.

با وجود اینکه نشانه‌های حمله قلبی می‌تواند نامحسوس و ملایم باشد، مهم است که بدانیم حملاتی که نشانه‌های نامحسوس داشته یا بدون نشانه هستند، می‌توانند به اندازۀ سایر حملات خطرناک باشند. تعداد زیادی از بیماران، بروز نشانه‎های حمله قلبی را اضطراب، سوءهاضمه، کوفتگی یا استرس تلقی کرده و انجام اقدامات پزشکی لازم را به تأخیر می‌اندازند. اهمیت اقدام به‌موقع هنگام مشاهدۀ نشانه‌های سکته یا حمله قلبی، به‌حدی بالاست که نیازی به تأکید مجدد باقی نمی‌گذارد؛ چراکه تأخیر در این زمینه، می‌تواند به قیمت جان فرد یا در بهترین حالت، کاهش دائمی بازدهی قلب او تمام شود. به‌علاوه، بروز ناگهانی انواع آریتمی (بی‌نظمی ضربان) مانند فیبریلاسیون بطنی، می‌تواند فرد را به کام مرگ بکشد.

احساس فرد هنگام حمله قلبی

حمله قلبی

مهم‌ترین مسئله در مورد حملات قلبی، علم به نشانه‌ها و علامت‎‌های آن پیش از رویداد احتمالی‌ست. برخلاف آنچه همیشه در فیلم‌ها دیده‌ایم، بسیاری از حملات به‌آرامی شروع می‌شوند. در برخی موارد، بیمار حتی متوجه اینکه دچار حمله یا سکته شده است، نمی‌شود. در بین افراد مختلف یا حتی در دفعات مختلف رویداد حمله یا سکته برای یک نفر، علامت‌ها می‌توانند کاملاً متفاوت باشند. در کنار فشار و درد قفسۀ سینه، بیمار ممکن است تنوعی از نشانه‌ها را در خود مشاهده کند. در آینده، در یک مقاله به‌صورت مفصل این‌نشانه‌ها را بررسی خواهیم کرد.

منبع: medicinenet

نوشته حمله قلبی چیست و چه تفاوتی با ایست قلبی دارد؟ اولین بار در مجله آنلاین روزچین. پدیدار شد.

مطالب مرتبط