گروه تلویزیون، زینب علیپور: خانواده دوبلاژ و برخی اهالی هنر و اصحاب رسانه روز پنج شنبه با حسین عرفانی یکی از اساتید هنر دوبله وداع کرده و او را تا جایگاه ابدی اش بدرقه کردند.
در این مراسم که غیبت مدیران شبکه های تلویزیونی و معاونت صدا و معاونت سیما به شدت احساس می شد، هنرمندان عرصه دوبلاژ و برخی بازیگران و گویندگان حضور داشتند. حمید منوچهری، منوچهر آذری، سیامک اطلسی، چنگیز جلیلوند، حسن کاخی، میرطاهر مظلومی، مجتبی نقی یی مدیر امور دوبلاژ سیما، تورج نصر، افشین زی نوری، اردشیر منظم، رضا بنفشه خواه، شکرخدا گودرزی، بهمن هاشمی، بیژن علیمحمدی و اردلان شجاع کاوه و الیزا اورامی، فریبا رمضانپور، شوکت حجت، ناصر ممدوح و آبتین ممدوح، فرزاد حسنی، بهمن هاشمی، خسرو خسروشاهی، منوچهر والی، منوچهر اسماعیلی و علی همت مومیوند، مهدی میامی، ژرژ پطروسی، زهره شکوفنده، مژگان عظیمی، اردشیر منظم، رسول توکلی، علیرضا جاویدنیا، سعید توکل تهیه کننده، سعید و وحید شیخ زاده، ابراهیم شفیعی، کامران ملکی از جمله افرادی بودند که در این مراسم حضور داشتند.
در ابتدای مراسم علی همت مومیوند که اجرای مراسم را به عهده داشت گفت: برای بار سوم است که در این شش ماه سال ۹۷ پشت این تریبون قرار می گیرم و امیدوارم دفعه بعدی نوبت خودم باشد. وقتی عمو حسین رفت خنده هم از دوبله رفت، او هر زمان پا به استودیو می گذاشت به همه روحیه می داد.
منوچهر والی زاده دوبلور پیشکسوت نیز در این مراسم با ذکر یادی از هنرمند درگذشته گفت: نزدیک به ۶۰ سال در کنار هم بودیم و از خانواده به هم نزدیک تر بودیم. فوت عرفانی را نمی توانم باور کنم. از روزی که مریض شد دیگر نشاط همیشگی در چهره اش نبود و همه بچه های واحد دوبلاژ ناراحت بودند. ما یک عمر کنار هم کار کردیم و جز محبت از او هیچ ندیدیم.
در این چند روز همگی به بیمارستان رفتیم و قابل تحسین بود که تا لحظه آخر زندگیش مردم را می خنداند. او با جوان های دوبله آنقدر دوست بود که باید از خودشان بپرسید. ما دوبلوریم و خدمت گذار ملتی مسلمان هستیم که در ایام محرم درگذشت. روح منوچهر نوذری شاد که از قدیمی های دوبله بود و سالهاست که در میان ما نیست. ۶۰ سال یک عمر است که در دوبله بودیم.
منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما در ابتدای صحبت هایش گفت: چند روز پیش گروهی از همکارانمان در انجمن گویندگان جلسه ای داشتند و صدای خنده و شادی و گفت و گو می آمد و برای ما خاطرات زیادی را زنده کرد. در آن لحظه که از بیماری عرفانی عزیز مطلع بودم یک لحظه جای خالی صدای او را حس کردم.
ما آدم ها برای اینکه به ماندگاری و خاطره تبدیل شویم یادگاری هایی نداریم و خوش به حال آنهایی که یادگارهایی برای مردم می گذارند و ما سالها با صدای عرفانی و همکارانش گریه کرده و خندیدیم. از این به بعد صدای او را به طور زنده نداریم، اما صداهای ماندگاری که از او در فیلم ها و سریال ها ماندگار شده را همیشه داریم.
ناصر ممدوح دوبلور پیشکسوت نیز پشت تریبون قرار گرفت و عنوان کرد: حسین عرفانی دوست و همکار گرانبهایی بود که از دستمان رفت و خیلی زود کسالت پیدا کرد و خیلی زود هم از میانمان پرکشید. رفتنش برای ما باور پذیر نیست و وقتی این ضایعه را فهمیدم شوکه شدم. خنده هایش را هیچ وقت فراموش نمی کنم. او یکی از صداهای شاخص و ماندگاری بود که با رفتنش حرفه ما دچار خلاء شد. بهرام زند، محمد عبادی و حالا هم حسین عرفانی امسال از میانمان رفتند. اجازه بدهید بگویم امسال سال خوبی برای ما نبود.
زهره شکوفنده دوبلور پیشکسوت نیز گفت: ممنونم که به اینجا آمدید. من بار اولی است که پشت این تریبون صحبت می کنم. هر کسی یک مادر یک پدر و چند خواهر وبرادر دارد اما من چندین برادر و مادر و خواهر دارم و برای رفتن و پرکشیدن همه آنها عذاب می کشم. روز جمعه که برای ملاقاتش به بیمارستان رفته بودم در باره کاری که قرار است با هم انجام دهیم گفت نگران نباش میام با هم همکاری می کنیم. از زمانی که به دوبله آمدم تا همین الان تعداد بسیاری از هنرمندان مان را از دست دادیم و الان از دوبله ما فقط همین هایی ماندند که به این مراسم آمدند.
ژرژ پطروسی نیز در سخنانی گفت: بیشتر از ۵۰ سال در کنار عرفانی و همکارانم کار کردم و در ان اتاق ها خیلی از همکارانمان کارهای بزرگ و آثار ماندگاری کردند.
جدای از روابط دوستانه ای که همه ما باهم داریم عرفانی دوست و همکار بود و فرد پرانرژی بود و انرژی اش هیچوقت تمام نمی شد.
حتی بین گویندگی با بچه ها هم شوخی می کرد و اینها امتیازهای او بود. خوش به حال کسی که وقتی این راه ناگزیر را می رود از خود آثار خوب ماندگار و خاطره خوش بگذارد و در مورد عرفانی دقیقا همینطور است.
در ادامه هنرمندان در گفت و گو با بانی فیلم از خاطرات و ویژگی های زنده یاد حسین عرفانی گفتند که می توان با اطمینان گفت همه اخلاق خوش و شادی و انرژی مثبت این هنرمند را بارزترین خصوصیت اخلاقی اش می دانستند.
***
حمید منوچهری:
وقتی حسین می آمد، هر غمی به شادی تبدیل می شد
حمید منوچهری گوینده انیمیشن هایی چون «کاراگاه گجت» و «میتی کومان» به بانی فیلم گفت: یک عمر را نمی توان در یکی دو جمله توصیف کرد. فقط می توانم بگویم حسین خیلی مرد خوبی بود و خصیصه عالی حسین این بود که من و یا هر کدام از دوستان اگر مشکل و یا غمی داشتیم، وقتی می آمد همه چیز تبدیل به شادی می شد. حسین چه در تئاتر و چه در دوبله و رادیو برای همکارانش خاطرات خوبی را برجا گذاشت. حسین در کارش بی نظیر بود و ان شاالله رهروان خوبی داشته باشد. جوانان عزیزی وارد این حرفه شوند که در درجه اول عاشق باشند. درست مثل من و همه دوستانی که سالهای بسیار دوری وارد این حرفه شدیم و با عشق و بدون هیچ چشمداشتی در این زمینه فعالیت کردیم.
وی با اشاره به مردمی بودن این هنرمند هم بیان کرد: هر چه که هست، مردم هستند و ما هر چه که داریم از این مردم داریم. به همین دلیل هنرمندی جاودانه و ماندگار است که مردمی باشد. چون همواره محبتشان را از ما دریغ نمی کنند و این برای ما خیلی با ارزش و غیر قابل باور است که چگونه هنرمندانی چون حسین عرفانی توانستند در دل مردم جای بگیرند.
فرزاد حسنی:
حسین عرفانی را هیچ گاه غمگین ندیدم
فرزاد حسنی گوینده و مجری رادیو و تلویزیون یکی از حاضرینی بود که برای ادای احترام به هنرمند درگذشته در این مراسم حضور داشت. وی در گفت و گو با بانی فیلم درباره ویژگی های اخلاقی حسین عرفانی بیان کرد: من هیچ وقت در رادیو افتخار و توفیق همکاری در یک برنامه را با حسین عرفانی نداشتم. اما سر کارهای دوبله می رفتم و سعی می کردم از ایشان یاد بگیرم. بیشتر باب رفاقت و استاد و شاگردی کردیم.
وی ادامه داد: شاد بودن و انرژی بالا داشتن از مهمترین خصیصه های این هنرمند بود. بدون هیچ ضعفی در اخلاق سر هر کاری حضور پیدا می کردند. همانطور که گفتم توفیق همکاری نداشتیم، اما من خیلی سر برنامه ها و کارهای ایشان می رفتم. هیچ وقت ایشان را غمگین ندیدم. حتی روی تخت بیمارستان که هفته گذشته او را دیدم هم بسیار شوخ طبعی می کرد. آدم در آستانه شیمی درمانی باشد و درد امانش ندهد ولی باز هم خوش اخلاق باشد. این لطف خداوند است که شامل حال این هنرمند شده بود.
افشین زی نوری:
چراغ دوبله با رفتن این هنرمند خاموش شد
افشین زی نوری یکی از دوبلوران جوان فیلم «تایتانیک» نیز درباره ویژگی های این هنرمند مردمی به بانی فیلم گفت: آقای حسین عرفانی ویژگی های مثبت بسیاری داشت. از بارزترینش می توان به مردمدار بودن و انسان بودن و با معرفت بودن اشاره کرد. ما معمولا همدیگر را از خانه و خانواده بیشتر می بینیم. بنابراین این اواخر هم در خدمتشان بودم. یکی از مهمترین ویژگی های این هنرمند پشتیبان و حامی بودن دوبلوران و بازیگران جوانتر بود. از جمله من که از همان ابتدا خیلی حمایت ایشان شامل حالم در دوبله و بازیگری شد. همیشه نکاتی را در کار به من یادآور می شد که می دیدم چقدر این نکات دقیق و موشکافانه بود. آدمی بی عقده ای بود و دوست داشت که نسل جوان بیاید و پیشرفت کند. من خاطرات بسیاری با او داشتم. چون ۲۵ سال با او زندگی کردم. می توانم بگویم همه ما با آقای عرفانی زندگی کردیم. اصلا کسی باور نمی کند آدمی با این اقتدار و با این صدا و صلابت یکباره خاموش شود. متاسفانه دوبله چراغ خودش را از دست داد و خاموش شد.
آبتین ممدوح:
تشخیص غلط پزشکی باعث شد تا این هنرمند را از دست بدهیم!
آبتین ممدوح فرزند ناصر ممدوح نیز یکی از دوبلوران جوانی است که با این هنرمند همکاری داشته است. او در این باره به بانی فیلم گفت: آدم فوق العاده شوخ طبع و با معرفت و یک همکار و مرد واقعی بود. من افتخار داشتم که در دو کار در خدمت ایشان باشم. به نظرم آقای عرفانی صدایی داشت که به جرات می توانم بگویم نمونه دیگری از این صدا وجود نخواهد داشت. ضایعه بزرگ و دردناکی برای جامعه هنری است. متاسفانه تشخیص غلطی که یکی از پزشکان داد باعث شد تا این بیماری پیشرفت کند و همین دیر تشخیص دادن باعث شد تا الان آقای عرفانی در جمع ما نباشد. ضایعه خیلی بزرگی است و به همه مردم و همکاران و خانواده ایشان تسلیت می گویم.
علی همت مومیوند:
درّ گرانبهای هنر دوبله را از دست دادیم
علی همت مومیوند یکی از گوینده های مجموعه «قصه های جزیره» نیز که اجرای مراسم را هم برعهده داشت، درباره هنرمند تازه درگذشته به بانی فیلم گفت: من آقای عرفانی را در یک جمله خلاصه می کنم و اینکه برای ما عشق بود. عشق به معنای واقعی. ایشان هر وقت می آمدند، با خودش شور و نشاط همراه می آوردند. به قول یکی از دوستان که در این باره در فضای مجازی نوشته بود: هر وقت می آمدی اول صدایت را می شنیدیم. به هر حال حیف شد که در گرانبهای هنر دوبله ایران را از دست دادیم. چون تا این اواخر هم با وجود بیماری همچنان کار می کرد و فکر می کنم کل بیماری به یک ماه نکشید و ایشان را از دست دادیم.
فریبا رمضانپور:
مرحوم عرفانی حامی جوانها در دوبله بود
فریبا رمضانپور یکی از گویندگان مجموعه «گروه پلیس» نیز از هنرمندان با سابقه هنر دوبله است که در گفت و گو با بانی فیلم در این باره گفت: یکی از همکاران جمله بسیار خوبی در وصف آقای عرفانی گفت. اینکه چراغ دوبله با فقدان این هنرمند خاموش شد. واقعا مرد مهربان و نازنینی بود و همیشه روحیه خوب و سرزنده ای داشت و به خصوص برای جوانترها حامی بسیار خوبی بود. خوش اخلاق بود و با وجود سختی کاری که ما داریم، اما همیشه لبخند به لب داشت و کار کردن با او برای ما بسیار خوشایند بود. افسوس که در این مدت هنرمندان بسیار خوبی را در این زمینه از دست دادیم. هنرمندانی که واقعا جایگزینی ندارند و در کار خود بی نظیر و بی رقیب بودند. امیدوارم دیگر به این زودی ها چنین اخباری را از هنرمندان نشنویم.
مریم شیرزاد:
آقای عرفانی بخشی از همه ما را به خاک سپرد
مریم شیرزاد یکی از گویندگان مجموعه «ناوارو» که سالهاست در این زمینه فعالیت می کند، به بانی فیلم گفت: هر کدام از همکارانم را که از دست می دهم، انگار برای اولین بار است که با پدیده مرگ روبرو می شوم. به خصوص کسانی که در این کار یک ستون هستند و با رفتن آنها این ستون فرو می ریزد. نبودن بهرام زند و محمد عبادی و حسین عرفانی هر کدام غم بزرگی است که در دل ما سنگینی می کند. آقای عرفانی بیرون از اتاق ضبط پر از نشاط و سرزندگی بود. در تمام کارهایی که با هم همکاری داشتیم، آن روز برای ما مفرح ترین روز کاری در کنار آقای عرفانی بود. از بس که پر از انرژی و نشاط بود. فقدان این هنرمند را همه در اتاق های کار احساس می کنیم. ما یکی از بهترین و عزیزترین همکارانمان را از دست دادیم. مرگ ایشان به خاطر آن انرژی فوق العاده ای که به همه می دادند و نشاط و سرزندگی که داشت، برای همه ما غیر قابل باور است. من فکر می کنم آقای عرفانی یک بخشی از همه ما را با خود به خاک سپرد.
منوچهر زنده دل:
هنرمندی تکرار نشدنی را از دست دادیم
منوچهر زنده دل بازیگر مجموعه «شهرزاد» و یکی از هنرمندان عرصه دوبلاژ نیز در گفت و گو با بانی فیلم درباره این هنرمند گفت: اتفاقا در جریان فوت ایشان نبودم و سر کار یکی از همکاران خبرنگار شما گفت و خیلی ناراحت شدم. ایشان یکی از بهترین گوینده ها و خاطره انگیزترین گوینده های ما بود. من خیلی با ایشان کار کردم و در کنارشان بودم. البته در بازیگری افتخار همکاری با هم را نداشتم اما در دوبله زیاد با هم کار کردیم. خیلی حیف شد و اصلا هنرمند تکرار شدنی نیست. متاسفانه این چند وقت فکر می کنم فرشته مرگ به جان دوبله افتاده است. واقعا پذیرش چنین واقعیت هایی سخت است. انگار آدم دوست ندارد چنین افرادی را از دست بدهد. چون وجه فراشخصیتی چنین افرادی دارند.
منوچهر آذری:
هنوز مرگ حسین عرفانی را باور ندارم
منوچهر آذری بازیگر و گوینده نیز که از دوران نوجوانی با زنده یاد عرفانی همکاری و دوستی داشته نیز در این باره به بانی فیلم گفت: دوستی و رفاقت ما به سال های دور برمی گردد. زمانی که نوجوان بودیم و با هم در یک کار آشنا شدیم و هم در کار بازیگری همکاری کردیم و هم در گویندگی. حسین عرفانی از هنرمندان بسیار حرفه ای و خوش اخلاق و پرانرژی بود. چنین افرادی کم پیدا می شوند که با حضورشان و هنرشان بتوانند دیگران را شاد کنند. حسین عرفانی یک هنرمند مردمی بود. ویژگی که اغلب هنرمندان پیشکسوت دارند و همین باعث می شود که هیچ وقت فراموش نشوند. من در سریال «تلخ و شیرین» هم پیش از انقلاب با این هنرمند همکاری داشتم و پس از انقلاب هم همکاری و دوستی صمیمی داشتیم. اتفاقا زمانی که ما در رادیو صبح های جمعه کار می کردیم به اتفاق خانم ناظریان رادیو می آمدند.
پس از تشییع مراسم در مسجد بلال، برخی از هنرمندان حسین عرفانی را تا قطعه هنرمندان در بهشت زهرا بدرقه کردند. یکی از طرفداران این هنرمند که در دوبله در بخش خدمات فعالیت می کرد، از خاطرات این هنرمند گفت و با وجود کهولت سن توانست اغلب کاراکترهایی را که حسین عرفانی به جای آنها صحبت کرده بود را نام ببرد. گرچه تعداد کمی از هنرمندان در بهشت زهرا حضور داشتند، اما در کنار خانواده و اقوام این هنرمند، مردم و علاقه مندان به هنر نیز در بهشت زهرا حضور پیدا کردند. شهلا ناظریان نیز به دلیل مساعد نبودن وضعیت جسمانی و روحی که داشت با ویلچر سر مزار همسرش حضور پیدا کرد. در پایان مراسم باز هم دوستان و همکارانش از ویژگی های این هنرمند گفتند و حسین عرفانی در میان عزیران و دوستانش در مزار ابدی اش آرام گرفت.

نوشته حنجره در خاک اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

مطالب مرتبط