بانی فیلم، گروه سینمای جهان – وصال روحانی: اولین روزی که پدرو پاسکال در سر صحنه فیلمبرداری «اعتدال دهنده۲» با دنزل واشینگتن ملاقات کرد، برای او روزی ویژه به حساب می آمد. درست است که او در سال های اخیر به حضور در فرانچیزها و فیلم های چند قسمت عادت کرده، اما واشینگتن هر کسی نیست و نسل جوان تر همیشه به وی به چشم یک غول در این حرفه نگریسته است.
اگر پاسکال متخصص بازی در فرانچیزها شده، واشینگتن به رغم بیش از ۴۵ سال بازیگری در تئاتر و سینما اولین باری است که در یک فرانچیز ظاهر می شود و برای آنتوان فوکوا کارگردان هر دو قسمت «اعتدال دهنده» نیز این امر صدق می کند و این در حالی است که او و واشینگتن در فیلم های دیگری مثل «روز تمرین» (۲۰۰۲) و بازسازی «۷ دلاور» (۲۰۱۶) نیز همکاری کرده اند و هیچ یک از کارهای مشترک شان گیشه ضعیفی نداشته اند و «اعتدال دهنده۲» نیز خوب فروخته است.
صبح روزی که پدرو پاسکال شنید کسی درب اتاقک او را در محل فیلمبرداری «اعتدال دهنده۲» می زند، هرگز فکر نمی کرد فرد پشت در دنزل واشینگتن باشد ولی واقعاً این مرد نامدار به سبب نیاز کاری پیشقدم شده و برای دیدار و مشورت با پاسکال به دیدار او آمده بود. پاسکال می گوید: فکر کردم کسی که در می زند یکی از اعضای گروه تولید است که آمده تا مرا برای گریم ببرد ولی واشینگتن به رغم تمامی عظمت اش آمده بود تا صحنه ها را با من تقسیم و مشارکت کند و به اولین سکانس مشترکی که پیش رو داشتیم، حالت و تأثیرگذاری بیشتری را ببخشد. البته فقط در ۲۰ دقیقه اول صحبت مان به این کار پرداختیم و در نیم ساعت بعدی راجع به تئاتر حرف زدیم که خاستگاه اولیه هر دوی ما بوده است.
راه همکاری مؤثر
دنزل واشینگتن به رغم دو جایزه اسکاری که تصاحب کرده و دهها جایزه سینمایی دیگرش همیشه تأکید کرده که ابتدا و در درجه نخست یک بازیگر تئاتری و مردی از آن عرصه است و پدرو پاسکال هم پس از دیدن واشینگتن در نمایش «حصارها» نوشته آگوست ویلسون که توسط همین بازیگر در سال ۲۰۱۷ به یک فیلم سینمایی موفق برگردانده شد، به نکته فوق ایمان بیشتری آورده و قابلیت های تئاتری دنزل را تحسین کرده بود. با این حال پاسکال و واشینگتن در «اعتدال دهنده۲» بیشتر از آن رو هماهنگ و موفق اند که صرف نظر از هر نکته ای راه همکاری مؤثر با یکدیگر روی پرده نقره ای را هم امتحان و تمرین کرده اند. قسمت دوم «اعتدال دهنده» مثل فیلم نخست سرشار از صحنه های برخورد و انفجار و نمادهای یک فیلم اکشن است و به همین سبب هماهنگ شدن این دو بازیگر با مقدمات و تلاش بیشتری فراهم آمد. پاسکال در واپسین روزهای تابستان ۲۰۱۸ در حالی که این فیلم مثل قسمت اول فروش زیادی داشته و طبعاً ساخت قسمت سوم را از حالا قطعی ساخته است، می گوید: هرگز روزهای نخست همکاری ام با واشینگتن را از یاد نمی برم. همه چیز بسیار سوررئال بود. من مشغول همکاری با یکی از بزرگترین هنرپیشه های ایام معاصر بودم و به تبع آن عصبی بودم و در عین حال اطمینان داشتم که از هر جهت به درستی تدارک دیده ام و کمبود فنی ندارم. وقتی کار به طور رسمی و فیلمبرداری به شکل قطعی آغاز شد، احساس می کردم با یک همکلاسی ام کار می کنم. البته یک همکلاسی کاملاً برتر.
پیام آور شلوغی و جذابیت
البته پدرو پاسکال در سال های اخیر خودش را از هر جهت به اثبات رسانده و نشان داده که می تواند با حضور و نحوه بازی اش در هر فرانچیز و در مسیر داستانی آن تفاوت های لازم را ایجاد کند. این حضور و تأثیر آن به حدی است که صاحبان و سازندگان فرانچیز مطمئن شده اند در صورت استفاده از پاسکال می توانند هر تغییر جذاب و شلوغی و به هم ریختگی را به متن داستان شان بیافزایند و بینندگان را بیش از پیش با خود همراه سازند، پاسکال در سطح جهان، کم گردش و تفحص نکرده ولی ابتدا در دانشکده معتبر هنرهای نمایشی «تیش» در شهر نیویورک آمریکا کارآزموده شد و در هنر تئاتر به مهارت های لازم رسید و از آنجا به صحنه سینما و تلویزیون کشیده شد و توانست در خلق کاراکتر جدید اوبرین مارتل در سریال تلویزیونی معروف «بازی تاج و تخت» موفق عمل کند. او البته فقط در سیزون چهارم این مجموعه ظاهر شد ولی در قالب کاراکتر مورد بحث چنان درخشید که طراحان و مدیران این سریال از این که کاراکتر او در پایان ۸ اپیزود از این سیزون جان باخته، تأسف خوردند و برای استمرار بخشیدن به انرژی و جذابیت کاراکتر او که مربوط به یک پرنس مُرده می شد، به تکاپو افتادند.
کلکی که نگرفت
زنده کردن مجدد وی البته امکان پذیر نبود و در نتیجه آنها در قسمت های بعدی دو دختر وی را به عنوان چهره هایی تازه به تماشاگران معرفی کردند که البته این کلک نگرفت. البته پدرو پاسکال به لطف همان درخشش بالنسبه کوتاه مدت بـه سمت چند فرانچیز سینمایی کشیده شد و از این فرانچیزهـا می توان بـه «مرد پادشاه: دایره طلایی» و البته قسمت دوم «The Equalizer» اشاره کرد و همین طور به قسمت دوم فیلم کمیک بوکی «زن شگفت انگیز» ساخته پتی جنیکنز که در سال ۲۰۱۹ پخش خواهد شد.
پاسکال می گوید: ظاهراً من مرد مجرب فیلم های دنباله ای هستم که مخالفتی هم با آن ندارم و این ماجرا اسباب گلایه مندی من نشده است زیرا شاید نوع حضور و انرژی من کمک کند تا ماجراها به سمت و سویی برود که هیچکس انتظار آن را نداشته است. با این حال من هیچ فرصت و امکان دیگری را هم به هدر نمی دهم.
سرشار از سوءظن
با این حال «اعتدال دهنده۲» مثل قسمت اول این فیلم بیشتر داستان زندگی و کارهای رابرت مک کال با بازی آرام و حساب شده اما سرشار از احتمال و سوءظن دنزل واشینگتن در اوج پختگی وی در ۶۴ سالگی اوست. مک کال یک مأمور سابق و بازنشسته سیا است که دست به هر کار و معامله ای می زند و از هیچ چیز رویگردان نیست و با این که دوست دارد. دوران بازنشستگی آرام و بدون دغدغه ای را پشت سر بگذارد اما مثل فیلم اول بر سر روابط گروهی و گرایش های شخصی و درخواست افراد مورد تصری واقع شده، مجبور به مداخله در بازی های خطرناکی می شود که معمولاً برای دیگران آمد ندارد و چون یک استاد آرام و مرموز در قتل و کشتار و ماهر در ویران سازی مأمن خلافکاران است، در هر دو مورد و در هر دو فیلم جنایی طراحی و کارگردانی شده توسط آنتوان فوکوا سر به سلامت می برد و تبهکاران را از پای در می آورد و اجازه نمی دهد شهر و منطقه محل زندگی اش ملعبه دست مشتی گانگستر بسیار ثروتمند شرق اروپایی (روسی) شود.
تشریح تدریجی یک کاراکتر نامعلوم
در این میان پاسکال رل دستیار پیشین مک کال و پدیده سال های پیش آژانس مأموران مخفی را ایفا می کند که گمان دارد مک کال کشته شده است، تا اینکه روزی این مأمور سیاهپوست ویژه در مقابل درب خانه وی سبز می شود و به اطلاع او می رساند که سردسته آنها (با بازی ملیسا لئو) که سالها به آنها برنامه می داد و سرنخ امور در دستش بود، به قتل رسیده است و طبعاً آنها موظف اند که ماجرا را پیگیری و مقصران را شناسایی و حذف کند و به واقع در پی خونخواهی وی باشند و هر مرحله و ترتیبی را در این امر رعایت کنند.
پدرو پاسکال درباره این مسئله و ارتباط خودش با مک کال و خط و خطوط سایر کاراکترها می گوید: مسئله مهم و جالب در ارتباط با «اعتدال دهنده۲» این است که در قسمت اول ما عملاً چیز زیادی درباره مک کال نمی دانستیم و رفتار آرام و توأم با رمز و راز وی بر ابهام ما می افزود اما در قسمت دوم قسمتی از گذشته وی به طور تدریجی بر ما افشا و مشخص می گردد. البته خود من و آنچه انجام داده ام، بخشی از این گذشته است. من دوست و همراه و یک نوع هم تیمی مجرب و نزدیک برای مک کال بوده ام ولی به هر دلیلی او مدتی محو شده و از مقابل چشم های من رفته است.
به سوی آینده ای بهتر
پاسکال معترف است از ابتدای دهه ۲۰۰۰ و از همان اولین مرتبه همکاری این کارگردان با دنزل واشینگتن در فیلم پلیسی- جنایی «روز تمرین» که اسکار نقش اول مرد را نصیب واشینگتن کرد، از دوستداران این فیلمساز و روش های کار او و نحوه داستان سرایی وی بوده است، وی می گوید: به هیچ وقت فراموش نمی کنم که چطور تصادفی به دیدن «روز تمرین» رفتم و از داستان آن و کارهای آن پلیس فاسد لعنتی (واشینگتن) شگفت زده شدم. همان فیلم باعث شد از دوستداران کارهای فوکوا شوم و تا امروز او را تعقیب کنم. وی روش ها و مدل های آثار اکشن را هم عوض کرده و حس های انسانی آن را افزوده و «Equalizer2» نمونه و سند تازه ای در این ارتباط است. ما به سوی آینده غنی تر و بهتری در ژانری جنایی و اکشن در حال حرکتیم.
مشخصات فیلم
 عنوان: «اعتدال دهنده۲»
 محصول: کمپانی های کلمبیا، ایسکیپ آرتیستز و ژیو پروداکشنز
 تهیه کنندگان: تاد بلک، جیسن بلومنتال، الکس سیسکین و میسی نیوفلد
 سناریست: ریچارد ونک براساس داستانی از مایکل اسلون
 کارگردان: آنتوان فوکوا
 مدیر فیلمبرداری: اولیور وود
 تدوینگر: کانراد باف
 موسیقی متن: هری گرگسون ویلیامز
 طول مدت: ۱۲۱ دقیقه
 بازیگران: دنزل واشینگتن، پدرو پاسکال، اشتون ساندرز، بیل پولمن، ملیسا لئو، ساکینا جفری، جاناتان اسکارف، آدم کارست و کیزی تاگیناس.
منبع: Daily Telegraph

نوشته درباره «اعتدال دهنده۲»،مراتب خونخواهی مأمور آرام و مرموز اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

مطالب مرتبط