عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی با تاکید بر اینکه ساخت مجسمه هنرمندان موسیقی مقامی دردی از ‌آن‌ها دوا نمی‌کند، گفت: رسیدگی به وضعیت معیشت این هنرمندان باید در اولویت هر کار دیگری برای آن‌ها ازسوی مسئولان قرار بگیرد.
جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو باخانه ملت با اشاره به اقدام گروه امور موزه‌های استان خراسان رضوی مبنی بر ساخت مجسمه‌های اساتید موسیقی مقامی این استان، گفت: به‌یقین رسیدگی به وضعیت بسیار نابسامان معیشت هنرمندان موسیقی مقامی باید در اولویت هر کار دیگری برای آن‌ها از سوی مسئولان قرار بگیرد و لازم است مسئولان از خود بپرسند در شرایطی که این هنرمندان از تامین نان شب خود نیز باز مانده‌اند هزینه‌کرد برای ساخت مجسمه یادبودشان چه ضرورتی دارد؟!

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بهترین کار برای پاسداشت مقام اساتید موسیقی مقامی حفظ و ترویج هنر آن‌ها است و این کار صورت نمی‌گیرد مگر با احداث یک مرکز یا دانشگاه ویژه آموزش موسیقی مقامی و استفاده از دانش هنرمندان این عرصه که هنوز در قید حیات هستند.

وی با بیان اینکه سال‌هاست هنرمندان مظلوم موسیقی محلی و مقامی از نداشتن بیمه بازنشستگی، درمانی و حتی یک مستمری ناچیز در رنج هستند و به سختی هنر خود را به بدون هیچ کمکی ثبت و ضبط کرده و به معدود شاگردانی انتقال می‌دهند، اضافه کرد: مسئولان فرهنگی و هنری کشور باید بدانند ساخت مجسمه این هنرمندان نه دردی از رفتگان آن‌ها دوا می‌کند نه آن‌ها که هنوز در قید حیات هستند.

رحیمی جهان‌آبادی با تاکید بر اینکه رها کردن زنده‌ها و اهمیت دادن به مرده‌ها کار عبثی است که از کج‌فهمی نشات می‌گیرد، افزود: باید هزینه ساخت مجسمه هنرمندان موسیقی مقامی حتی اگر ناچیز هم باشد صرف هنرمندان در قید و بازماندگان هنرمندان از دست رفته شود چراکه بسیاری از فرزندان این هنرمندان نیز راه پدران‌شان را ادامه داده‌اند.

عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی همچنین افزود: به‌عنوان نماینده این استان با مسئولان فرهنگی صحبت می‌کنم تا دلایل این اقدامات خود را -در صورتی که هنوز مرکزی برای ترویج موسیقی مقامی و آواها و نواها ایجاد نکرده‌اند و به معیشت هنرمندان رسیدگی نمی‌کنند- توضیح دهند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: علیرغم برخی تلاش‌هایی که وزارت فرهنگ برای در نظر گرفتن حقوق ماهیانه مکفی و قدردانی با برگزاری مراسم تجلیل و معرفی آن‌ها به جامعه کرده است اما این اقدامات به هیچ عنوان پاسخگوی مشکلات این قشر در جایگاه گنجینه‌ای از آداب و رسوم ایران زمین نیست.

نوشته ساخت مجسمه هنرمندان موسیقی مقامی دردی را دوا نمی‌کند اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

مطالب مرتبط