بانی فیلم، گروه سینمای ایران: یکی از بازیگران «پشت دیوار سکوت» معتقد است مافیای اکران علاقه ای ندارد تا این فیلم خوب بفروشد.
حمید متقی درباره اینکه چطور برای بازی در فیلم «پشت دیوار سکوت» انتخاب شد، به بانی فیلم گفت: در جشنواره ای مسئولیت اجرایی داشتم. آنجا شنیدم مسعود جعفری جوزانی مشغول تست گرفت برای انتخاب بازیگر فیلم جدیدش است. بواسطه اینکه در جشنواره یکدیگر را می دیدیم، به دفترشان رفتم. آنجا به تست هم نکشید و آقای جوزانی گفت این همان شخصیتی است که من می خواهم. بحث قرارداد مطرح شد، فیلمنامه را خواندم و دیدم با روحیه من سازگار است. از جایی این بیماری فوبیای من هم شد و همه عوامل دست به دست هم دادند تا این کار را انجام بدهیم. من برای درک چنین ماجرایی به کانون رفتم تا از دغدغه هایشان باخبر شوم. کاراکتری که سحر جعفری جوزانی بازی کرد، یکی از مددکارانی بود که آنجا کار می کرد و انتخاب شده بود. از آنجا که خودم می خواستم نقشی را در این فیلم ایفا کنم، یک ماه فرصت داشتم طی آن زمان با آن فرد آشنا شوم. در آن مدت فهمیدم او از وقتی ازدواج کرده، امیدش به زندگی بیشتر شده. موقعی که این فرد را دیدم و با او صحبت کردم، ترسم از بابت این بیماری کمتر شد. زمان هایی که این افراد را میدیدم و روی کاراکترم کار میکردم، خیلی به آن کاراکتر نزدیک شدم. در نهایت کاراکتری که شکل گرفت دقیقاً همانی بود که در واقعیت وجود دارد. من دانشجوی ارشد بازیگری ام و این فیلم زمینه ای شد تا خیلی از مسائل پشت پرده درباره HIV را بهتر متوجه شوم و آگاهی ام در زمینه بالا رفت و نسبت به این افراد همدرد شدم. آن یک ماه شاید چند جلسه فیلمبرداری بود، ولی ماحصل آن یک ماه درگیری با این قضیه شد تا دردشان را بشنوم و به من هم در ایفای بهتر نقش کمک کرد.
بازیگر «پشت دیوار سکوت» درباره بازتاب و برخوردهای تماشاگران نسبت به این کاراکتر عنوان کرد: تصورم بود شاید کاراکترم ضعف ها و یا کم و کاستی هایی داشته باشد. هر چند با عامه مردم تماشگر فیلم صحبت نکردم، اما تعدادی از اساتیدم و کارگردانان دیگر حتی کارگردان فیلم وقتی که اکران شد، خیلی از نقشم راضی بودند. هر چند نقش اصلی را سحر جعفری جوزانی برعهده داشته، اما نقش من هم در فیلم خوشبختانه خیلی دیده شد. تصور نمی کردم کاراکترم دیده شود و بازخوردش خیلی خوب بود. دکتر محمدهادی کریمی فیلم را دیده بود و از بازی ام راضی بود و آنرا دوست داشت.در کل بازخوردها خوب بود. فقط در جریان پخش ظاهرا فیلم با مشکل برخورده و به نظر می رسد مافیای اکران دوست دارد «پشت دیوار سکوت» مهجور بماند. البته مقداری هم برمی گردد به سلیقه سینماروها که الان از کارهای تراژیک در ژانر اجتماعی و نه سیاه نمایی را خیلی نمی پسندند و بیشتر به تولیدات ژانر کمدی روی خوش نشانمی دهند. متاسفانه تلویزیون هم آنچنان که باید و شاید از فیلم حمایت نکرده، حال آنکه هدف این فیلم آگاهی رساندن به مردم است. موقعی که فیلم پخش می شد، بخش احیا به طور رایگان از داوطلبان تست HIV می گرفتند.
او گفت:از کارگردان فیلم تشکر می کنم که در درجه اول به من اعتماد کرد.مسعود جعفری جوزانی انسان شریفی است و از جوانان هنرمند و علاقه مند بخوبی حمایت می کند. کدام فیلمساز را داریم که از جوانان حمایت کند. اگر هم باشند، تعدادشان اندک است و بیشتر به فروش گیشه شان فکر می کنند. حتی برای نقشهای کوتاه هم چهره ای می آورند که فیلم شان پُرفروش شود. محمدخزایی تهیه کننده فیلم هم خیلی به من محبت داشت که از او متشکرم.
این بازیگر سینما درباره نحوه کارگردانی مسعود جعفری جوزانی در سر صحنه، گفت: آقای جوزانی واقعاً به من لطف داشت. اگر برداشتی زیاد می شد، با صبر و حوصله وقت می گذاشت تا نتیجه خوبی حاصل شود. بخصوص در صحنه هایی که خیلی تأثیرگذار و عاطفی بود، چند برداشت انجام می شد. کارگردان فیلم آنقدر وسواس داشت تا بهترین برداشت را بردارد. این وسواس بالای کارگردان را می رساند و شاید کارگردانان دیگر آنقدر وسواس نداشته باشند. من اولین بار بود که با مسعود جعفری جوزانی کار می کردم و خوشبختانه دستم را در اجرای نقش باز گذاشته بود. ارتباط خیلی خوبی با هم داشتیم و جای آزمون و خطا به من داد.
وی درباره اینکه بعد از اکران این فیلم پیشنهادهای دیگری داشت یا خیر، افزود: قبل از اکران این فیلم، پیشنهاد بازی داشتم، ولی فقط در حد صحبت بود و به مرحله عقد قرارداد نرسید. بخشی از کارها هم سرمایه شان جور نشد. سال ۹۵ دو- سه کار پیشنهاد شد و کارهایی کردم، اما از آن موقع تا الان کمتر در این دو- سه ماه با من تماس گرفتند. یک سریال در حد حرف بود و هنوز به قرارداد نرسیده است که فعلاً اسمی از آن نمی آورم.
متقی در پایان درباره زمان اکران فیلم در جشنواره فجر و بازتابهای آن متذکر شد: در بازتاب ها و نقدها طبق معمول نقاط مثبت و منفی درباره فیلم زیاد گفته بودند. بعضی ها فیلم را دوست نداشتند و بعضی ها هم موضوع را پسندیدند، اما از خود فیلم خوششان نیامد. خیلی ها هم با فیلم ارتباط خوبی برقرار کردند. من با چند نفر صحبت می کردم، می گفتند ای کاش پایان فیلم طور دیگری تمام می شد. در کل با دو- سه منتقد صحبت کردم که نظرات شان خوب و مثبت بود. در مورد اکران عمومی فیلم نمی توانم نظری بدهم، ولی احساس می کنم زمان اکران فیلم خیلی مناسب نیست و بهترین زمان ها را برخی فیلم های دیگر به نفع خود مصادره کرده اند. در اکران جشنواره ای هر چند خودم حضور نداشتم، اما از دوستان دیگر شنیدم سالن پُر شده و بازخوردش خوب بود.

نوشته مافیای اکران علاقه ای ندارد تا «پشت دیوار سکوت» خوب بفروشد اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

مطالب مرتبط