نام هَل اَشبی (۱۹۲۹-۱۹۸۸) در میان قابل احترام‌ترین نام‌های هالیوود از جمله فرانسیس فورد کوپولا، مارتین اسکورسیزی و استیون اسپیلبرگ قرار دارد. اما او قهرمانی ستایش‌نشده است که درام‌های انسانی بامزه و عاطفی‌اش و همین طور رویکردش به کارگردانی او را در نزد تمام همکارانش دوست‌داشتنی کرد.

هنروتجربه نوشت:مستند جدید «هل» به کارگردانی اِیمی اسکات داستان هل اشبی را روایت می‌کند و این‌که او چه‌طور الهام‌بخش هالیوود شد. در این فیلم به‌واسطه گفت‌وگوهایی با بازیگران اسکاری چون لی گرنت، جین فوندا، جان وویت، جف بریجز و کارگردانانی مانند جاد اپتاو و الکساندر پین و همکاران پشت دوربینی مثل نورمن جوئیسن، رابرت تاون، هَسکِل وِکسلِر و پابلو فِرو، ما متوجه می‌شویم که این هنرمندان در همکاری با اشبی از آزادی و اختیار لازم برخوردار بوده‌اند.

در مستند «هل» که دو روز است به صورت محدود در نیویورک روی پرده رفته است و از این هفته در لس‌آنجلس هم اکران می‌شود، مصاحبه‌شونده‌ها در این باره هم صحبت کرده‌اند که اشبی چرا هرگز به جایگاهی که شایسته‌اش بود دست نیافت. آن‌ها از تغییر صنعت فیلم‌سازی در دهه ۱۹۸۰ و موضوع‌های جالب توجه دیگری هم سخن گفته‌اند.

هل اشبی در دهه ۱۹۷۰ کلاسیک‌های تحسین‌شده و محبوبی چون «هارولد و ماد»، «آخرین مأموریت»، «شامپو»، «بازگشت به وطن» و «حضور» را ساخت اما همان طور که اشاره شد هرگز در جایگاهی که سزاوارش بود قرار نگرفت.

نوشته مستند هَل اَشبی اکران شد اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

مطالب مرتبط