وقتی وارد اتاق می‌شوید، به راحتی می‌توانید ببینید که چه چیزی باید تمیز شود؛ مقدار زیادی لباس‌ کثیف که منتظر شسته‌شدن هستند یا سینک آشپزخانه که پر از ظرف‌های کثیف و قابلمه‌ و ماهی‌تابه‌ است. اما وقتی چیزهای علنی تمیز می‌شوند، بقیه اتاق را فراموش می‌کنید. با مجله روزچین همراه باشید تا این هفت مورد را که در تمیزکردن خانه فراموش می‌کنید نام ببریم.

هنگام نظافت، چه نقاطی از خانه را فراموش می‌کنیم؟

نگاهی به هفت جایی که فراموش کرده‌اید بیندازید.

زیر وسایل

وقتی زیر تخت یا کاناپه را نگاه می‌کنید معمولاً مقداری گرد و غبار اطراف آن وجود دارند که می‌توانند به‌سرعت با یک جاروبرقی یا گردگیر جمع شوند. اما آیا برای نگاه‌کردن به زیر قطعات و وسایل وقت دارید؟ شما ممکن است از پیداکردن آنچه به چارچوب تخت و نشیمنگاه‌های صندلی و پایه‌های میز چسبیده شوکه شوید.

برای خلاص‌شدن از تار عنکبوت و تخم‌هایشان و گرد و غبار و دوده، حداقل دوبار در سال از جاروبرقی یا چوب گردگیری استفاده کنید. ​

دیوارها و قرنیزها

غبار و دوده می‌توانند به سطوح عمودی و همچنین افقی آن‌ها بچسبند. پرده‌ها را باز کنید یا کرکره‌ها را روشن کنید و از اینکه دیوارهای شما ممکن است خزه‌دار شده باشد شگفت‌زده خواهید شد. اگر یک کاغذدیواری بافت‌دار داشته باشید، حتی غبار بیشتری در کمین است. از بالای دیوار شروع کنید و با استفاده از یک گردگیر که ذرات را به دام می‌اندازد، به پایین بروید. با تمیزکردن هر گونه شیار و خاک بدنه که ممکن است دور کلیدهای برق و دستگیره‌های در باشد، به کثیفی پایان دهید.

تمیزکردن دیوارها را با رسیدگی به قرنیزها پایان دهید. مقدار حیرت‌انگیزی غبار می‌تواند روی لبه‌های کوچک جمع شود. در اتاق‌هایی مانند آشپزخانه‌ها و حمام که رطوبت بیشتری وجود دارد، احتمالاً برای پاک‌کردن پای دیوارها به یک حوله مرطوب نیاز دارید، زیرا رطوبت گرد و غباری که به خاک تبدیل شده را به سطح می‌چسباند.

بالای کابینت‌ها و درها و قاب عکس‌ها

وقتی تمیزکاری می‌کنید، زمانی را صرف نگاه‌کردن کنید. شما ممکن است خاک بیشتری از آنچه دوست خواهید داشت ببینید. ما تمایل داریم از چیزهایی که جلوی دید ما نیستند چشم‌پوشی کنیم. به‌طور مرتب بالای درها، آشپزخانه و قفسه‌های بلند کابینت، قاب عکس‌ها و گوشه‌های سقف را تمیز کنید.​

درحالی‌که شما آن بالا هستید، لوازم روشنایی و پنکه سقفی را هم بررسی کنید. یک گردگیر دسته‌دار با دسته بلندشونده بهترین وسیله برای گرفتن غبار و تارهای عنکبوت است. اگر شما یکی از آن‌ها را ندارید، از یک پارچۀ بدون‌پرز تمیز استفاده کنید و آن را روی دسته جارو یا دسته گردگیر با یک کش لاستیکی محکم کنید.

فیلترهای هوا و دریچه‌ها

اگر خانه شما سیستم گرمایش یا تهویه مرکزی داشته باشد، یک لوله‌کشی‌ وجود دارد که سیستم را به فضاهای زندگی خانه شما متصل می‌کند. هوای گرم یا سرد سالم از طریق دریچه خارج می‌شود و سپس به سیستم هندلینگ هوا باز می‌گردد. اگر هوای برگشتی به سیستم برای به‌دام‌انداختن غبار و ذرات غبار تصفیه نشده باشد، آن‌ها به‌سادگی به فضای خانه برمی‌گردند.

انواع فیلتر (از فیلترهای بسیار گران‌قیمت هپا تا شبکه‌های توری ارزان‌قیمت) هم وجود دارد. از هر نوع که استفاده می‌کنید، آن‌ها باید تعویض یا تمیز شوند تا به طور مؤثر عمل کنند. درحالی‌که شما فیلتر را عوض می‌کنید، زمان را صرف تمیزکردن دریچه‌های خالی نیز کنید. شما راحت‌تر نفس خواهید کشید و روی همه چیز غبار کمتری خواهید داشت. اطمینان حاصل کنید که پنجره تکی فیلترهای واحد داشته باشد و همچنین دریچه‌ها کاملاً تمیز شده‌ باشند.

کف کمد ​

دیدن اینکه یک کمد باید تمیز شود آسان است؛ لباس‌ها در هم رفته‌اند، همه‌چیز روی قفسه‌ها تا بالا انباشته شده و هنگام بازکردن درِ کمد همه‌چیز روی شما می‌ریزد.

اما آخرین باری که واقعاً کمد از جمله کف آن را تمیز کردید چه زمانی بود؟ کف کمد (به‌خصوص اگر فرش شده باشد) می‌تواند از خاک بیرون که به وسیله کفش‌ها می‌آید گرد و غبار بگیرد و کثیف شود. فرش می‌تواند زمینه‌ای برای پرورش کپک و قارچ شود و حشرات مانند سوسک‌های فرش می‌توانند از لباس‌های موردعلاقه شما تغذیه کنند. ​

حداقل به‌صورت فصلی همه‌چیز را از کمد بیرون بکشید و فضا را کاملاً تمیز کنید. همچنین زمان مناسبی برای ازبین‌بردن و اهدای تمام چیزهایی‌ست که واقعاً به آن‌ها نیاز ندارید.

جاروبرقی و ابزارهای تمیزکردن ​

اگر تمام وسایل تمیزکردن شما واقعاً کثیف باشند، هربار که از آن‌ها استفاده می‌کنید می‌توانید کثیفی را به اطراف پخش کنید. آخرین‌باری که یک نگاه عمیق به جاروبرقی، گردگیر یا برس‌های اسکراب کردید، چه زمانی بود؟ ​

مخزن آشغال را خالی کنید یا کیسۀیک‌بار مصرف جاروبرقی را دور بیندازید. اما مخزن باید هر ماه یا بیشتر به‌طور کامل شسته شود. اکثر آن‌ها را می‌توان در آب داغ و صابون شست و اجازه داد که در برابر هوا کاملاً خشک شود. احتمالاً فیلترهایی هستند که باید شسته یا تعویض شوند. میله‌های چرخان و برس‌ها را چک کنید و نخ یا موهای درهم‌گره‌خورده را جدا کنید. بدین‌ترتیب شما نتایج بهتری از تمیزکاری خواهید گرفت و غبار کمتری خواهید داشت.

تمام سرهای گردگیر و اسفنج‌ها و برس‌های اسکراب باید با آب داغ و پاک‌کنندۀ ضدعفونی‌کننده پس از هر استفاده تمیز شوند. اسفنج‌های آشپزخانه می‌توانند در صورت عدم‌رسیدگیِ درست، باکتری‌های خطرناک را حمل و پخش کنند. ​

گیاهان داخل خانه

خواه گیاهان خانگی شما واقعی باشند یا ابریشمی، می‌توانند مقدار زیادی غبار جمع کنند. اغلب گیاهان زنده از رفتن سریع زیر دوش، سود می‌برند. اگر برای حرکت‌دادن خیلی بزرگ باشند، از یک پارچه میکروفایبر یا گردگیر یک‌بارمصرف برای پاک‌کردن هر برگ استفاده کنید.

گیاهان ابریشمی نیز می‌توانند با یک پارچه یا با بردن آن‌ها به بیرون و استفاده از یک سشوار روی درجه سرد برای زداندن غبار، گردگیری شوند. برای درخشان‌کردن ساقه‌های سبز ابریشمی یا شکوفه‌ها، آن‌ها را در یک کیسه کاغذی با مقدار زیادی نمک یا جوش‌شیرین قرار دهید. کیسه را خوب تکان دهید و مقدار زیادی خاک در نمک یا جوش‌شیرین باقی خواهد ماند. قبل از نمایاندن، با گردگیری هر باقی‌مانده‌ای توسط یک سشوار با درجه خنک، کار را به پایان برسانید.

منبع

نوشته هفت مکانی که هنگام نظافت آن‌ها را فراموش می‌کنید! اولین بار در مجله آنلاین روزچین. پدیدار شد.

مطالب مرتبط