خسرو سینایی مستند «۱۳ اکتبر ۱۹۳۷» را در نشان دادن جنبه‌های مختلف شخصیت لوریس چکناواریان موفق می‌داند.
به گزارش رسیده، خسرو سینایی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینما با اشاره به اینکه از تماشای مستند «۱۳ اکتبر ۱۹۳۷» به کارگردانی بکتاش آبتین که زندگی لوریس چکناواریان رهبر ارکستر و موسیقیدان را به تصویر کشیده لذت برده، گفت: «چکناواریان هنرمند بزرگ و جهانی است که هرگز ندیدم این بزرگی باعث شود که او تواضع و مردمی بودنش را از دست بدهد. بسیاری از هنرمندان هستند که با خلق یک یا دو اثر موفق ناگهان احساس می‌کنند، انسان خارق‌العاده‌ای هستند و ارتباط با مردم یا تواضعشان را از دست می‌دهند».
او ادامه داد: «در این مستند حقیقتی درباره لوریس مطرح می‌شود که همان مردمی بودن یا به قولی خاکی بودن شخصیت اوست. او هرگز خودش را گم نکرد، در حالی که در سطح جهانی موفق شد بزرگ‌ترین ارکسترها را رهبری کند».
سینایی با اشاره به اینکه این مستند جنبه‌های اجتماعی زندگی چکناواریان را هم نشان داده گفت: «بسیار جالب بود که اقدامات دیگری که او در کنار برگزاری کنسرت‌هایش انجام داده بود، مانند راهپیمایی در ارمنستان و اتفاقاتی که پیرامون استقلال این کشور افتاده بود را در این مستند به تصویر کشیدند».
وی ادامه داد: «اینکه چنین مستندهایی در فضای اینترنت و به صورت رسمی و قانونی اکران می شوند امر پسندیده ای است».
او درباره ارزش ساخت مستند‌هایی درباره هنرمندان بزرگ کشور عنوان کرد: «به این مسئله فکر کنید تاریخ ما مملو از چیزها و مطالب گمشده است. یعنی اگر امروز من بخواهم فیلمی در مورد حافظ،‌ مولانا یا سعدی بسازم. چه چیزی در دسترس من است؟! چقدر می‌توانم آنها را بدون مراجعه به آثارشان بشناسم؟ یعنی تنها با مراجعه به کتاب‌های خودشان شاید بتوانم بخشی از شخصیتشان را بشناسم. تصویری که اصلاً از چهره‌ ها نداریم».
سینایی ادامه داد: «متأسفانه حتی امروز سریال‌هایی که درباره زمانی که من در آن دوره حضور داشتم ساخته می‌شوند نیز روایت درستی از جزئیات آن دوران ندارند. یعنی رفتارها، حرف زدن‌ها، نوع اتومبیل یا حتی لباس‌ها، همه اشتباه هستند. بنابراین به این نتیجه می‌رسم که اگر قرار است نسل جوان یا نسل‌های آینده براساس این سریال‌ها تاریخ را قضاوت کنند بسیار گمراه خواهند شد. چون این تصاویر و این جزئیات تحریف ‌شده هستند. پس ساخت این فیلم یا فیلم‌هایی از این ‌دست که شخصیت واقعی و نگاه واقعی هنرمندی بزرگ را به زندگی نشان می‌دهد، قطعاً می‌تواند تأثیرگذار و مهم باشد».
فیلم مستند «۱۳ اکتبر ۱۹۳۷» به کارگردانی بکتاش آبتین درباره زندگی لوریس چکناواریان ساخته و توسط سامانه هاشور اکران شده است. علاقه مندان می توانند برای تماشای این فیلم به سایت هاشور مراجعه کنند.

نوشته همه آنچه می خواهیم درباره چکناواریان بدانیم در «۱۳ اکتبر ۱۹۳۷» نشان داده شده اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

مطالب مرتبط