وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: میزان مصرف هنری پایین است و اگر بخواهیم همین میزان اندک را هم رایگان کنیم به اقتصاد فرهنگ آسیب می زند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه اختتامیه جشنواره موسیقی جوان در جمع خبرنگاران، در خصوص نحوه برگزاری جشنواره موسیقی جوان بیان کرد: ما کاملا با نگاهی به موسیقی ایرانی، باید حافظه روشن تری نسبت به حفظ میراث موسیقی ایرانی و اقوام داشته باشیم و با همین نگاه به ضبط و ثبت این نوع موسیقی کمک کنیم. امروز یکی از کارهای همکارانم، حفظ همین گنجینه موسیقی اقوام است که به طور جدی‌تری درباره موسیقی نواهایی در معاونت هنری وزارت ارشاد مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در این باره کارهای بسیاری از جمله ضبط و حفظ موسیقی انجام شده است. همچنین در سفرهای استانی، می توانیم به موسیقی نواحی و اقوام توجه بیشتری کنیم تا اثر گذار باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره خروجی و آینده شرکت کنندگان جشنواره ملی موسیقی جوان تصریح کرد: در این ۱۲ دوره سپری شده ما شاهد اتفاقات خوبی در حوزه موسیقی هستیم که از بخش های مختلف ایران استعداد های برتری از بستر جامعه و خانواده ها کشف می شوند که جشنواره موسیقی جوان یک فرصت برای کشف استعداد جوانانه است. ریشه موسیقی ایرانی مثل یک موسیقی استاد و شاگردی بوده و ارتباطی که نسل جوان با استادان خود پیدا می کنند. به نظر می آید جشنواره ملی موسیقی جوان در این دوازده دوره هم فرصت سازی برای کشف استعدادها کرده و هم از اساتید خوبی برای پرورش استعدادهای موسیقی ایران استفاده کرده است.

صالحی درباره اجرای کنسرت های خیابانی بیان کرد: به طبع دفتر موسیقی ما درباره بحث محتوایی کنسرت‌های خیابانی مسئولیت دارد و برای این کار با مجموعه های دیگری مشارکت دارد. اما نکته مهم این است که باید هماهنگی بین نهادها و برگزار کننده‌ها ایجاد شود تا اطمینان خاطری پدید بیاید.

وی افزود: کنسرت محمد معتمدی که در پارک آب و آتش برپاشد، نمونه ای از این پدیده همه جانبه و اعتماد سازی بود که در چند هفته گذشته اجرا شد. در واقع اجرای موسیقی در فضای باز باعث می شود زمینه را برای استقبال بیشتر مخاطبان فراهم کند و اجرا ها با هزینه های کمتر رقم بخورد. ما باید توجه داشته باشیم که نباید حوزه فرهنگ و هنر را به مصرف رایگان عادت دهیم. همه می‌دانیم که میزان مصرف هنری پایین است و اگر بخواهیم همین میزان اندک را هم رایگان کنیم به اقتصاد فرهنگ آسیب می زند. فرهنگ و هنر کالای پرقیمتی است که عادت سازی به رایگان مصرف کردن آن به نفع نیست و قطعا نباید به رویه تبدیل شود.

حواشی پیش آمده درباره سریال «ممنوعه»، تکلیف انتخاب مدیریت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و سرنوشت انتخاب دبیر جشنواره فیلم فجر پرسش های دیگر خبرنگاران از وزیر ارشاد بود که وی به آنها پاسخی نداد و اظهار کرد امشب به سولاتی درباره موسیقی جواب می دهد.

نوشته وزیر ارشاد: مردم را به مصرف رایگان حوزه فرهنگ و هنر عادت ندهیم اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

مطالب مرتبط