فیلم «کتاب سبز» ساخته «پیتر فارلی» با کسب جایزه بهترین فیلم جشنواره تورنتو نام خود را به عنوان یک رقیب جدی در جوایز اسکار ۲۰۱۹ مطرح کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر، جشنواره فیلم تورنتو که نام خود را به عنوان یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های سینمایی در آمریکای شمالی و جهان تثبیت کرده با اعلام برنده بهترین فیلم از نگاه مخاطبان به کار خود پایان داد و در نهایت فیلم «کتاب سبز» جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان جشنواره را به خود اختصاص داد.

جشنواره فیلم تورنتو یک جشنواره فیلم غیررقابتی است که هیات داوران و بخش رقابتی ندارد و هر ساله جایزه بهترین فیلم را به انتخاب تماشاگران اعطاء می‌کند.

پیش از این فیلم‌های «میلیونر زاغه‌نشین»، «دوازده سال بردگی»، «سخنرانی پادشاه»، «زیبای آمریکایی» و «ارابه‌های آتش» پس از کسب جایزه بهترین فیلم جشنواره تورنتو توانسته‌اند جایزه بهترین فیلم جوایز سینمایی اسکار را نیز از آن خود کنند.

در سال ۲۰۱۶ این جایزه به فیلم «لالالند» رسید و سال گذشته نیز «سه بیلبورد خارج از میزوری اِبینگ» بهترین فیلم جشنواره تورنتو نام گرفت که هر دو فیلم نیز نامزد شاخه بهترین فیلم اسکار شدند.

در فیلم «کتاب سبز»، «ویگو مورنتنسن» در نقش یک بادیگارد ایتالیایی-آمریکایی بازی کرده است که قرار است یک پیانیست سیاه‌پوست به نام علی را در تور کنسرت‌های وی در قلب جنوب آمریکای دهه ۱۹۶۰ میلادی همراهی کند. در میانه راه آنها باید به کتاب سبز مراجعه کنند که تنها شامل نام رستوران و هتل‌هایی است که می‌توانند پذیرای سیاه پوستان باشند.

از دیگر فیلم‌های مهم حاضر در جشنواره که شانس زیادی برای کسب عنوان بهترین فیلم داشتند می‌توان به «اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند» ساخته «بری جنکینز»، «روما» از «آالفونسو کوارون» و «یک ستاره متولد شده است» ساخته «بردلی کوپر» اشاره کرد.

در سایر بخش‌ها جایزه بهترین اثر مستند از نگاه مخاطبان به فیلم «سولوی آزاد» به کارگردانی مشترک «شای واسارهلی» و «جیمی شین» رسید و «زمین» از «سیندیا سوری» نیز برنده بهترین فیلم کوتاه جشنواره شد.

هیات داوران انجمن بین‌المللی منتقدین (فیپرشی) نیز جایزه دیسکاوری خود را به فیلم «همچون پروانه شناور باش» اعطاء کردند و «پوست» از «گای ناتیف» نیز برنده جایزه فیپرشی بخش‌ نمایش‌های ویژه نام گرفت.

نوشته «کتاب سبز» بهترین فیلم جشنواره تورنتو شد اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

مطالب مرتبط